Ceny domů ve Španělsku klesly nejvíce za pět let

MADRID. Ceny domů ve Španělsku zaznamenali ve 2. kvartálu největší propad od roku 2008, kdy Madrid začal tyto údaje evidovat. Důvodem je pokles ekonomiky a omezení poskytování hypotečních úvěrů ze strany bank, což snížilo poptávku po nemovitostech. Informoval o tom španělský statistický úřad. Průměrná cena domů a bytů klesla ve 2. čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 14,4% av mezičtvrtletní srovnání se ceny snížily o 3,3%. Analytici na realitním trhu přitom počítají s tím, že ceny ještě nedosáhly dno.
 


 
„Prodat se dají jen výrazně zlevněné nemovitosti, protože přístup k hypotečním úvěrům se mimořádně ztížil,“ řekl Fernando Encinar z realitního serveru Idealista.com.
 
Španělsko, které předpokládá letos pokles ekonomiky o 1,7%, zažívá už druhou recesi za poslední tři roky. Nezaměstnanost dosahuje až 25%, což ještě více snižuje poptávku po nemovitostech.
 
Od roku 1998 do konce roku 2007 vzrostly ceny nemovitostí ve Španělsku na více než dvojnásobek, ale na začátku roku 2008 klesly a od té doby se podle vlády propadly o 23%. Podle společnosti Tasaciones Inmobiliaras klesly ceny nemovitostí v zemi od nejvyšších hodnot na konci roku 2007 o 32,4%.
 
Statistický úřad informoval, že počet prodaných domů ve Španělsku klesl v červenci meziročně o 2,5%, což znamená pokles počtu prodaných domů již 17. měsíc po sobě. Objem hypotečních úvěrů za měsíc červen klesl ve srovnání s červnem 2011 o 20,4%.
 
Na rozsah realitního boomu na přelomu 20. a 21. století poukazují údaje španělské spořitelny Cajamar. Podle ní v letech 1997-2006 se ve Španělsku postavilo ročně v průměru 675.000 domů. To bylo více než ve Francii, Německu a Británii dohromady.
Realitní Bonanza se však skončila v roce 2008 po nástupu finanční krize. Jejím výsledkem je kolem 2 milionů neprodaných domů, což podle společnosti pro výzkum realitního trhu RR de Acuna & Asociados je takový objem nabídky, že trhu bude trvat celé desetiletí, než ji absorbuje.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Magazín bydlení Reality

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce