Lze renovovat parkety?

renovace parket Praha

Parkety byly v 70. letech velmi oblíbené zejména proto, že představovaly určitý druh luxusu v té době. Nyní na ně pohlížíme zejména jako na ekologický materiál, který je ale rovněž pevný a vzhledem k tomu, že je ze dřeva, je i kvalitní a pevný. Je ale pravda, že i ta nejpevnější a nejkvalitnější podlaha se čas od času musí trochu opravit. To platí i o parketách.

Renovace nebo výměna

Máme -li doma právě takovou podlahu, nemusíme ji schovávat pod koberec jen proto, že je stará 40 let. Vzhledem k tomu, že je dřevěná, dá se dobře zrenovovat tak, aby byla opět vhodná k používání. Parkety mohou být zastaralé, zašedlé a jejich povrch již nemusí být již tak dokonalý. Není ale nutné podlahu celou hned měnit. Můžeme ji za pomoci profesionálních odborníků, kteří se zabývají touto činností dobře zrenovovat.

Profesionalita, odbornost a spolehlivost

Na trhu služeb dnes existuje několik firem, které se zabývají právě renovacemi nejen parketové podlahy. Technik takové firmy nejdříve zhodnotí celou situaci a poté navrhne možné řešení, které jistě bude tím nejlepším. Pracovníci takových firem mají k dispozici nejen moderní vybavení, ale také mnohaleté zkušenosti a vědí, jak svou práci dělat dobře. Parkety jsou velice pevné a jsou i v dnešní době vyhledávané.

Dřevo je přírodní materiál

V případě volby materiálu je dřevo nejoblíbenějším materiálem vůbec. Patří mezi nejstarší stavební materiály již po staletí a podlahy patří mezi nejzatíženější části domu, takže bychom měli přistupovat k výběru materiálu co nejpečlivěji. Dřevěné parkety ale také můžeme vidět i v historických budovách, zámcích a šlechtických sídlech. Zde se můžeme snad jen poučit z mistrovské práce tehdejších mistrů svého řemesla, protože vnikaly doslova skvostná díla a podlahy byly dominantou celého stavení. Navíc má dřevo i výborné tepelně izolační vlastnosti, je příjemné na dotyk a co si budeme povídat, také nádherně voní.

Renovace představuje několik etap práce

Abychom měli podlahu co možná nejlepší a v co nejkratším čase, je potřeba několik etap, které zaručují spolehlivost a kvalitu provedené práce. Nejdříve bychom měli vyklidit celou místnost, zde také můžeme zjistit i větší vady, ale pokud parkety nevykazují stopy hniloby, nejsou vlhké nebo nejsou ve stavu, kdy je opravdu nelze opravit, můžeme se pustit do renovace.
Broušením kvalitní a výkonnou bruskou odstraníme starý lak a nátěr, nečistoty a nerovnosti, které za léta používání vznikly. Broušením lze také odstranit škrábance a rýhy, které vznikly díky našim domácím mazlíčkům. Podlaha tak může dostat jiný nádech, jiný odstín, který jsme možná ani nečekali.

Jak pokračovat v práci

Po vybroušení podlahy můžeme také zjistit i to, že v některých místech mají parkety mezi sebou značné mezery, mohou se objevit díry nebo prohlubně, ale to vše lze ještě opravit. Použít k tomu je nutné speciální tmel, který se nanáší jen na postižená místa nebo celoplošně. Po jeho zaschnutí je nutné přebytečný tmel a podlahu opět vybrousit, tentokrát do hladka. Výkonným vysavačem je nutné odstranit prach.

Závěrečná úprava renovace parket

Jestliže chceme, aby nám podlaha sloužila ještě dlouho, je třeba o ni také pečovat. Parkety musíme po celé renovaci ošetřit. Nejlepší způsob, jak parkety ochránit před mechanickým poškozením je lakování, olejování nebo voskování parket. Moderní doba dnes také nabízí i laky nebo oleje v určitých odstínech a tím můžeme přizpůsobit i svůj interiér.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Interiér

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce