Starší dům jako dobrá koupě?

Ačkoliv se na stránkách našeho magazínu zabýváme většinou novými projekty, realitní trh zdaleka není jen o nich. Nacházejí se v něm totiž převážně starší nemovitosti, mezi nimiž jsou samozřejmě i starší domy. A o tom, co vlastně koupě takové nemovitosti znamená, si povíme právě teď.
 


 

Nekupujte zajíce v pytli

Důvodů na koupi staršího domu může být opravdu dost. Tak například na koupi nového domu nemáte potřebné finance, nemáte čas zabývat se stavěním domu, může jít o skutečně výhodnou koupi za výhodnou cenu ve výhodné lokalitě a tak dále. Každý jeden z kupujících má v tomto případě ten svůj důvod, proč využil takovou možnost, jakých se na realitním trhu nabízí každý den více než dost. Jenže není dům jako dům av tomto případě to platí skutečně dvojnásob. Se starším domem totiž možná koupíte, obrazně řečeno, i velké pytel s tučnou černou kočkou, která na vás bude prskat a snažit se vás podrápal. Na mysli máme fakt, abyste při koupi takové nemovitosti byly více než obezřetní a dobře si promysleli, zda do toho opravdu chcete jít. Je to totiž podobné jako s koupí staršího auta. Na pohled může vypadat krásně, ale až možná druhou nebo třetí jízdou v něm zjistíte, že vám nefungují brzdy nebo že kdoví proč jaksi záhadně uniká olej. Jenže na druhou stranu, starší auto nestojí několik desítek tisíce eur jako starší dům.
 
Při koupi takového domu si tedy v každém případě od prodávajícího požádejte všechny plány domu, čili projektovou dokumentaci, abyste v případě nutných rekonstrukčních prací věděli přesně, kde se co nachází. Pokud prodávající už nějakou rekonstrukci realizoval, požádejte si od něj veškerou dostupnou dokumentaci, která tyto práce zahrnovala. Je totiž třeba, abyste věděli, kde se jaká změna oproti původní stavbě provedla a jak se v současnosti rekonstruovaná nemovitost liší od té původní.
 

Kolik chcete investovat?

Ještě předtím, než takový dům definitivně koupíte, měli byste si zavolat k provedení odborného posudku profesionála, který vám řekne, zda vůbec tento dům kupovat a kde byste měli realizovat případnou rekonstrukci. V první řadě je nutné sledovat případné praskliny a trhliny ve stěnách a zdivu, zda nejde o tak vážný problém, který by mohl narušit samotnou statiku domu. Zároveň je třeba vysledovat kvalitu izolace, elektrické a tepelné rozvody, kanalizaci, střechu, krovy a tak dále. Jednoduše třeba zkontrolovat všechno, abyste věděli, zda rekonstrukční práce nakonec nevstoupí takových rozměrů, že by bylo levnější koupit novostavbu.
 
Odborník vám tedy pomůže uvědomit si, kolik bude třeba v rámci nutných oprav proinvestovat. Vypracuje vám kalkulaci finančních nákladů a plán rekonstrukčních prací. Je stejně nutné stanovit si harmonogram jednotlivých opravných činností, abyste nemuseli tutéž věc dělat dvakrát, což může nastat například v případě, že nejprve vystěrkovat a vymalujete stěny a pak zjistíte, že jsou v nich chybné elektrické rozvody a bude nutné bourat. V první řadě bude třeba provést ty nejdůležitější opravy, které prostě nemohou počkat, jako je například zajištění statiky, výměna vadné střešní krytiny nebo oprava hydroizolace.
 
Takže jaký je závěr? Starší dům kupte pouze v případě, že jeho oprava rapidně nezvýší cenu, za kterou jste ho koupili. Nehledě na financí, rekonstrukce staršího domu může být také technicky složitější než samotná výstavba nového domu a proto si před samotnou koupí dokonale prověřte jeho stav.
 
http://frontdoor.cz

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Dům Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce