VENKOVNÍ SAUNY

Sauny ve volné přírodě jsou typické finské sauny s mnohaletou tradicí nejen ve Finsku, ale i Švédsku, Lotyšsku, Litvě či Estonsku. Jsou situovány vedle jezer, které slouží k ochlazování. Co může být lepšího, než když své rozehřáté prokrvené tělo ochladíte přímo v krásné a čisté přírodě.
Sauna může mít podobu dřevostavby, i když poněkud specializované. Charakterem však připomíná zahradní domek s verandou tak, že náhodný pozorovatel nemusí ani poznat, že se jedná o saunu. Lze ji umístit prakticky kamkoli na zahradu, jen je třeba pamatovat na snadnou dostupnost ochlazovací lázně (bazén, rybníček, venkovní či vnitřní sprcha, koupací sud nebo káď). Vzhled stavby se potom dá vyzdvihnout nebo naopak potlačit vhodně zvolenou zelení.

Na venkovní sauně je oblíbený především fakt, že příroda nám nabízí mnohem širší možnosti ochlazovací lázně než uzavřená budova. Ochlazovací proces lze ozvláštnit a využít přilehlé jezero, potok nebo třeba sníh. Člověk byl přírodou stvořen a měl by s ní jít ruku v ruce, proto i následný odpočinek pod větvemi stromů a širým nebem, za pěkného počasí a mírného vánku, dostane zcela nový rozměr.

Výhodou takové sauny je možnost libovolně navrhovat její dispoziční rozvržení a rozměry. Také prostor pro ochlazovací lázeň či relaxační místnost bývá větší. Výhodná je i jednoduchá instalace komínu pro kamna na dřevo a možnost dostatečné tepelné izolace podlahy. Právě od ní jde nejvíce chladu a u domácích saun bývá dodatečné zateplení podlahy složité. Nevýhodou jsou pak vyšší pořizovací náklady a nemožnost využít teplo sauny pro ohřev domácnosti.

Pokud již máte svoji venkovní saunu na zahradě, nezbývá než si jí užívat naplno. A jestli nemáte a chcete, stačí nás kontaktovat, sdělit vaše přání a představy, a o vše ostatní už se postarají naši odborníci. Pravidla správného saunování jsou stejná jako při procesu vevnitř. I zde je dodržujte a nezapomínejte na potřebný přísun tekutin!

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Exteriér a zahrada

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce